Wycena aut używanych

0
auta używane

Polskie portale ogłoszeniowe pełne są atrakcyjnych ofert aut używanych, w jaki sposób odpowiednio wycenić pojazd, by sprzedać go w jak najkrótszym czasie za jak najlepszą cenę?

Model, marka i portale

Na samym początku warto przejrzeć oferty samochodów tożsamych z naszym na popularnych portalach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Ważne, by w wyszukiwanych ofertach ustawić kryterium na konkretny model. Pozwoli to wstępnie zorientować się, jakie widełki cenowe będą odpowiednie dla sprzedawanego pojazdu. Należy pamiętać, że ceny będą znacznie różnić się pomiędzy konkretnymi ofertami, od czego mogą one zależeć?

Czy przebieg i rocznik ma znaczenie?

Na samym początku wyceny należy wziąć pod uwagę wiek auta. Kupujący znacznie chętniej wybierają pojazdy nowsze, jednak nie jest to uniwersalna reguła dlaczego? Wiele modeli na przestrzeni lat przechodziło liczne modyfikacje, zarówno pod względem mechanicznym, jak i wizualnym, zdarzyć się może, że pojazdy z konkretnych roczników mogą być uważane, za awaryjne, bądź mniej atrakcyjnie wizualnie, w takiej sytuacji, mimo często młodszego wieku, będą one osiągały niższe ceny. Uniwersalny natomiast jest przebieg, tutaj sytuacja jest prosta, im niższy-tym lepiej. Gdzie można znaleźć informacje czy konkretny rocznik uznawany jest za udany? Najlepszą opcją będzie przejrzenie forów tematycznych, które mogą być kopalnią wiedzy na temat auta.

Odpowiednie wyposażenie

Kolejnym punktem, jaki należy wziąć pod uwagę, przy wycenie wartości auta jest odpowiednie wyposażenie, tutaj sprawa jest prosta-im więcej, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że niektóre funkcje mogą być przez klientów pożądane bardziej niż inne. Do najpopularniejszych, które mają duże znaczenie dla kupującego, będą na pewno systemy bezpieczeństwa jak ABS czy kontrola trakcji oraz klimatyzacja, która coraz częściej staje się wyposażeniem, bez którego kierowcy nie wyobrażają sobie podróżować.

Warto patrzeć na silnik

Wśród poszczególnych modeli dostępne były różne wersje silnikowe, tutaj kwestia tego, jaki silnik będzie podnosił, a jaki obniżał, wartość auta również nie jest oczywista. Z reguły silniki o większej pojemności lub z większą mocą będą powodowały, że pojazd będzie mógł być sprzedany za wyższą cenę, zdarzyć się może jednak, że niektóre z mniejszych jednostek będą bardziej pożądane przez kupujących, chociażby przez wzgląd na większą ekonomię, oraz ewentualną niższą awaryjność, w tej sytuacji, podobnie jak w przypadku roczników, warto zajrzeć na fora. Warto jednak pamiętać, że w przypadku silników benzynowych mających również możliwość zasilania paliwem LPG, instalacja taka może znacznie podnieść cenę auta i znacznie przyśpieszyć jego sprzedać.

Historia pojazdu

Odpowiednio udokumentowana historia auta będzie dużym atutem przy sprzedaży, warto dowiedzieć się, czy pojazd, który chce się sprzedać, miał bezwypadkową historię, czy jednak brał udział w poważniejszych zdarzenia. Im więcej tego typu sytuacji miało miejsce, tym wartość pojazdu będzie niższa.

Profesjonalne usługi wyceny

sprzedaż auta

Jeżeli pomimo wzięcia pod uwagę powyższych punktów i zestawienia ich z aktualnymi ofertami na serwisach wciąż mamy problem z ustaleniem odpowiedniej ceny, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z profesjonalnych usług wyceny pojazdu. W takiej sytuacji specjaliści za niewielką opłatą mogą dokonać kompleksowego przeglądu auta i zaproponować nam cenę adekwatną do historii, stanu i wartości auta, która będzie idealnym kompromisem pomiędzy czasem sprzedawania pojazdu a uzyskaną za niego kwotą.