Zakup samochodu sprzed kilkunastu lat. Na co zwrócić uwagę?

0

Zakup samochodu często wiąże się z dość sporym wydatkiem. Na auta współczesne, a szczególnie nowe, trzeba wydać co najmniej kilkanaście, a często i kilkaset tysięcy złotych. Alternatywą są samochody sprzed kilkunastu lat. Takie pojazdy – pomimo wieku – mogą być bardzo dobrym wyborem. Nawet samochody z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku były już dość komfortowe. Wiele z nich miało bogate wyposażenie, takie jak klimatyzacja, elektryczne szyby czy komplet poduszek powietrznych. Kupno takiego samochodu to wydatek najwyżej kilku tysięcy złotych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego pojazdu? Nie tylko na wygląd.

Analiza ogłoszenia jest istotna

Wiele takich samochodów sprzedawanych jest poprzez ogłoszenia w Internecie. Aby uniknąć kosztów związanych z dojazdami w celu oględzin samochodu, warto już na ogłoszenie zwrócić sporo uwagi. Przeczytać dokładnie opis i zastanowić się co sprzedawca chce przekazać. Jeśli – na przykład – sprzedawca pisze, że kilkunastoletnie auto jest w idealnym stanie, tylko wsiąść i jechać, może to oznaczać, że stan auta jest gorszy, a sprzedawcy zależy na szybkiej sprzedaży. Jeśli zaś sprzedawca twierdzi, że – na przykład – klimatyzacja jest do nabicia – najprawdopodobniej oznacza to, że nabić ją będzie można ale po przeprowadzeniu drogiego remontu, bowiem czynnik chłodzący ze sprawnej klimatyzacji nie ucieka.

Zawsze przej wyjazdem w celu oględzin samochodu, warto dopytać o szczegóły oferty, poprosić o podanie konkretnych informacji czy dodatkowe zdjęcia i dopiero wtedy podejmować decyzję czy chcemy auto obejrzeć na miejscu czy nie.

Stan techniczny auta

Kilkunastoletnie auto nie będzie w idealnym stanie technicznym i wizualnym. Trzeba mieć tego świadomość. Aby jednak nie kupić samochodu, który będzie pasmem wydatków na naprawę, warto zwrócić uwagę na poprawność pracy silnika, pracę skrzyni biegów, układu kierowniczego i hamulców. Bardzo istotne jest także sprawdzenie wszelkich mechanizmów w samochodzie. Już bowiem naprawa – na przykład – niedziałającej elektrycznej szyby, może wiązać się z wydatkiem kilkuset złotych. Jeśli chodzi o powłokę lakierniczą, trzeba liczyć się z tym, że po latach użytkowania auta nie będzie idealna. Moga na niej być zarysowania i drobne wgniecenia. Warto też sprawdzić czy w samochodzie jest katalizator. Z uwagi na to, że jest to część wartościowa i chętnie kupowana, katalizatory często są wycinane i zastępowane imitacją. Zakup nowego katalizatora to koszt nawet kilku tysiuęcy złotych

Rdza

Widoczne ślady rdzy na progach oraz innych elementach nadwozia i podwozia, mogą być wielką wadą auta. Skorodowane, może nie przejść przeglądu technicznego, a naprawa nadwozia czy podwozia zawsze wiąże się z bardzo dużymi kosztami, przekraczającymi nieraz wartość auta.

Kilkunastoletnie nawet aut, ale w zadowalającym stanie technicznym i wzorowym stanie prawnym, z pewnością posłuży nam przez wiele lat.