Przygotowanie samochodu do podróży – o czym należy pamiętać?

0

Poruszając się samochodem na co dzień na ogół nie pamiętamy o jego każdorazowym przygotowaniu do drogi. Na szczęście coraz więcej kierowców dba o to, by przed dłuższą jazdą pojazd został odpowiednio sprawdzony. Wszystkie te czynności wykonamy sami, dzięki czemu zadbamy o bezpieczeństwo swoje i pasażerów.

Podstawy

Samochód, którym można legalnie poruszać się po polskich drogach musi posiadać ważny przegląd techniczny. Podczas takiego przeglądu wykwalifikowany diagnosta sprawdza najważniejsze elementy układu jezdnego, w tym zawieszenie i hamulce oraz min. oświetlenie i wyposażenie pojazdu. Bez aktualnych badań technicznych nie ma mowy nie tylko o dłuższej podróży, ale i lokalnej przejażdżce. Nasz samochód musi mieć także aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Warto jednak rozszerzyć je o Auto-Casco oraz assistance – szczególnie przydatne w razie awarii daleko od domu. To ostatnie da nam pewność, że nigdy nie zostaniemy bez pomocy – niezależnie od miejsca i czasu wystąpienia problemów z pojazdem.

Poziom płynów eksploatacyjnych

Sprawdzenie poziomu oleju silnikowego to czynność, którą umie wykonać każdy kierowca. Umiejętność ta sprawdzana jest dziś nawet na egzaminach państwowych na prawo jazdy. Wydaje się, że coroczna wymiana oleju zapewnia bezproblemową jazdę, jednak może się zdarzyć, że pomiędzy regularnymi serwisami wystąpi niezauważalna z początku awaria. Może wtedy dojść do wycieku lub spalania oleju silnikowego, a jego niedobór jest w stanie uszkodzić silnik w stopniu uniemożliwiającym jego naprawę i dalszą eksploatację. Warto zatem poświęcić chwilę by upewnić się, że poziom oleju jest właściwy. Przy okazji jednym spojrzeniem możemy skontrolować między innymi ilość płynu chłodzącego, a także upewnić się, że posiadamy wystarczająco dużo płynu do spryskiwaczy szyb.

Światła – także na zapas

Sprawdźmy czy wszystkie światła naszego pojazdu działają poprawnie. Jeśli nie – należy je niezwłocznie wymienić. Powinniśmy także zadbać o to, by w bezpiecznym miejscu posiadać komplet zapasowych żarówek. Przydadzą się, gdy w środku nocy na nieznanej drodze któraś z obecnie zainstalowanych odmówi posłuszeństwa.

Dodatkowe wyposażenie

Choć posiadanie nieprzeterminowanej gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego sprawdzane jest podczas każdego przeglądu technicznego, to warto upewnić się, że od ostatniej wizyty u diagnosty któryś z tych przedmiotów nie zapodział się w nieznanym nam miejscu. Sprawdźmy też, czy posiadamy dobrze wyposażoną apteczkę. Jeśli podróżujemy z małymi dziećmi, to foteliki do ich przewozu powinny być dostosowane do ich wieku i wagi.

Niezależnie od przygotowania przed podróżą należy zadbać o to, by w trakcie wycieczki wykonywać regularne postoje, podczas których opuścimy pojazd i odpoczniemy od jego prowadzenia. Jeśli jest gorąco – należy zawsze mieć przy sobie wodę, by uniknąć odwodnienia. Nie zaszkodzi też upewnienie się, że nasz telefon jest naładowany na tyle, by w razie potrzeby móc wezwać pomoc nie martwiąc się o stan jego baterii.