Motocykl dla czterdziestolatka, który po latach wraca do jeżdżenia. Jaki wybrać?

0

Jazda motocyklem to pasja wielu osób. Niemało z nich to motocykliści, którzy wrócili do jednośladów po latach przerwy. Powody przerw oczywiście są różne. Bardzo często jednak przerwa w jeździe motocyklem wynika z tego, że w życiu ważniejsze są inne sprawy – praca, rodzina, budowa domu, inne obowiązki. Na realizowanie pasji nie ma już wtedy ani czasu ani też możliwości. Jeśli i my jesteśmy w tej sytuacji i chcemy po wielu latach przerwy wrócić do jazdy na motocyklu, warto wybrać odpowiedni jednoślad. Zły wybór to ryzyko zniechęcenia się do pasji, ale też i wypadków, jeśli motocykl będzie trudny do opanowania. Jaki motocykl wybrać, gdy nie jeździliśmy jednośladem przez wiele lat?

Typ motocykla ma znaczenie

Oczywiście każdy ma swoje ulubione typy motocykli. Dla niektórych to będą choppery, dla innych motocykle turystyczne, ścigacze czy nawet motocykle crossowe, którymi można wjechać w trudniejszy teren. Wybierając pierwszy motocykl po wieloletniej przerwie, od razu warto stawiać na jednoślad, który nam się podoba. Jeśli bowiem – świadomi tego, że dawno nie jeździliśmy – wybierzemy łatwy w prowadzeniu motocykl, który jednak nie do końca nam się podoba, nie będziemy odczuwać z jazdy większej przyjemności. Szybko może przyjść zniechęcenie do jednośladów i chęć sprzedaży motocykla.

Moc i pojemność silnika

Nie warto słuchać ludzi, mówiących, że po latach przerwy warto wybierać motocykl o bardzo małej mocy i niewielkiej pojemności silnika, bowiem nad mocniejszym niezwykle trudno będzie nam zapanować. W wieku około czterdziestu lat okres fantazjowania na drodze ma już się za sobą i rozsądnie podchodzi się do prowadzenia pojazdów. Z powodzeniem więc można decydować się na motocykl o nieco większej mocy lub też jednoślad o sporej pojemności silnika. Kupno motocykla z niewielkim silnikiem o małej mocy, może bowiem spowodować jedno – po pokonaniu jednośladem kilkuset kilometrów szybko dojdziemy do wniosku, że w pełni nad nim panujemy i jest on za słaby. Z powodzeniem bowiem poradzilibyśmy sobie z innym – mocniejszym i szybszym.

Waga motocykla

Warto pamiętać, że przed laty motocykle nie miały bardzo dużych silników ani też innych ciężkich dodatków. Były dość lekkie. Obecnie jest inaczej, niemało jednośladów waży tyle, że ich podniesienie bez pomocy drugiej osoby jest niemożliwe. Warto przy wyborze pierwszego motocykla po latach przerwy, decydować się na jednoślad na tyle lekki, by jego prowadzenie – a szczególnie manewrowanie przy małych prędkościach – nie było utrudnione.

Jeśli zdecydujemy się na motocykl właściwie dobrany, spełniający nasze oczekiwania, możemy mieć pewność, że pasja do jednośladów powróci, a jazda motocyklem – tak jak przed laty – będzie dla nas wielką przyjemnością.