Kupno samochodu z drugiej ręki

0

Zakup samochodu to zawsze duże wydarzenie w rodzinie. Mimo że mamy ściśle określone preferencje co do zakupu, czynności tej zawsze towarzyszą emocje. Trudno nam czasem trzeźwo ocenić sytuację, kiedy dany samochód nam się podoba. Dlatego na oględziny samochodu warto zabrać ze sobą osobę niezaangażowaną, najlepiej znawcę motoryzacji. Czasem jednak decydujemy się sami dokonać zakupu.

Na co zwrócić uwagę, kiedy kupujemy używany samochód?

Sprzedający samochody często są ludźmi nieuczciwymi, chcący się pozbyć auta za wszelką cenę, zarabiając jednak na tym. Często wszelkie wady, usterki, wieloletnie zaniedbania są umiejętnie retuszowane. To nie wyklucza samodzielnego kupowania samochodu. Kiedy się jednak na to decydujemy, warto przestrzegać kilku ważnych zasad.

Uważnie przeczytaj ogłoszenia i nie ulegaj pierwszemu wrażeniu

Trzeba pamiętać, że ogłoszenie o sprzedaży samochodu to swego rodzaju reklama. Sprzedawca zachwala zalety pojazdu całkowicie pomijając wady i usterki. Nie ulegaj pierwszemu wrażeniu, uważnie przeczytaj ogłoszenie, przyjrzyj się nieścisłościom. Jeżeli podany jest numer telefonu albo mail skontaktuj się ze sprzedającym i wyjaśnij wątpliwości. Jeszcze przed oględzinami można poprosić o wgląd w niektóre dokumenty i poznać historię pojazdu.

Oględziny samochodu przed kupnem

Kiedy już oglądamy samochód wtedy również nie ulegajmy emocjom. Mimo że samochód nam się spodobał od pierwszego wejrzenia zachowajmy zimną krew.
Przede wszystkim dokładnie obejrzyjcie cały pojazd w środku i na zewnątrz. Czy nie widać śladów malowania, korozji, czy tapicerka i pokrętła są mocno zużyte? Wbrew pozorom dobry stan wiekowego samochodu może świadczyć o naprawach i próbie tuszowania usterek.
Bardzo ważny jest przebieg, który powinien być adekwatny do wieku auta. Można go zweryfikować na podstawie dokumentacji i nr. VIN.
Zaglądamy pod maskę, by ocenić stan silnika i podzespołów, obejrzeć czy są wycieki, ślady smaru. Lśniący czystością silnik powinien pobudzić nas do wzmożonej czujności. Szczegółowe obejrzeć karoserię, czy szczeliny między elementami są wszędzie takie same.
Następnie powinniśmy sprawdzić, w jakim stopniu są zużyte opony, tarcze hamulcowe, jaki jest termin badania technicznego, czy samochód jest ubezpieczony i do kiedy. Wszystkie zaniedbania w tych elementach narażą nas do dodatkowe koszty w najbliższej przyszłości.
No i niezbędna jest próbna jazda, w różnym terenie, im dłuższa, tym lepiej.
Na koniec oczywiście musimy sprawdzić wszystkie dokumenty pojazdu i ustalić formę umowy i zapłaty.