Jak wybrać najlepsze krzesło do pracy przy komputerze?

0

Wybór krzesła do pracy przy komputerze wydaje się pozornie łatwym zadaniem. Jednak szybko podjętej decyzji i kierowania się bardzo niską ceną możesz szybko pożałować. Uciążliwy ból pleców, kręgosłupa, szyi, ramion szybko dadzą się we znaki, jeżeli spędzasz przy biurku kilka godzin dziennie. Źle dobrane krzesło komputerowe zdecydowanie nie wpłynie na komfort Twojej pracy i wydajność.

Krzesło komputerowe – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Przeznaczenie: Wybór krzesła zależy przede wszystkim od zadania, jakie ma spełniać: czy chcesz wykorzystywać je jako krzesło biurowe, fotel do pracy przy komputerze w systemie home office, a może interesuje Cię wyłącznie wygodne designerskie krzesło gamingowe? Niezależnie od rodzaju krzesła, Twoim priorytetem powinno być zdrowie kręgosłupa i możliwość utrzymywania prawidłowej postawy ciała.

Regulacja: ergonomiczne krzesło biurowe powinno mieć możliwość regulacji wysokości siedziska, odchylenia oparcia i dobrania odpowiedniej wysokości podłokietników. Krzesło komputerowe powinno wspierać naturalną krzywiznę Twojego kręgosłupa i podpierać odcinek lędźwiowy, aby unikać niepotrzebnego napięcia mięśni. Podczas zakupu zwróć uwagę, aby oparcie krzesła było regulowane pod kątem zarówno do przodu i do tyłu, jak i posiadało mechanizm blokujący. Zagwarantuje to zabezpieczenie przed przesunięciem się oparcia zbyt mocno do tyłu po ustawieniu pożądanego kąta odchylenia.

Tkanina: materiał krzesła do pracy przy komputerze powinien zapewniać swobodną cyrkulację powietrza. Jeżeli krzesło będzie się nagrzewać, po kilku godzinach siedzenie na nim stanie się po prostu niekomfortowe. Dotyczy to zarówno oparcia, jak i siedziska. Chociaż modne i eleganckie mogą wydawać się krzesła skórzane, czy ze skóry ekologicznej, najlepszym wyborem będzie po prostu krzesło materiałowe. Na pewno nie jest Ci obca sytuacja, kiedy eksponowane części ciała przyklejają się do krzesła, zwłaszcza w ciepłe dni i po dłuższym siedzeniu? Dobrym wyborem będzie też fotel z siatki typu „mesh” (aczkolwiek krzesła te nie są wygodne dla każdego i jego zakup zależy od indywidualnych upodobań).

Poduszka krzesła biurowego powinna zawierać piankę. Siedzisko powinno odpowiednio podpierać Twoje ciało, aby niewyczuwalna była podstawa fotela. Na twardym krześle szybko poczujesz dyskomfort i nie będziesz w stanie skupiać się na swoich obowiązkach.

Obrotowość: Każde krzesło przeznaczone do pracy przy komputerze powinno się łatwo obracać o 360 stopni. Krzesło obrotowe możliwi to bezproblemowe sięganie po rzeczy, jak dokumenty, telefon, czy po prostu, w razie konieczności, odwrócenie się do pracownika przy innym biurku.

Wielkość: chociaż duże krzesło gabinetowe może kusić, warto wziąć pod uwagę swój wzrost i wagę ciała. Zbyt duże krzesło dla osoby o filigranowych kształtach uniemożliwi wygodne opieranie rąk na podłokietnikach (ze względu na szerokość). Z kolei zbyt małe krzesło sprawi, że będzie Ci ciasno i poczujesz się jak w pułapce. Komfort powinien być priorytetem.

Zagłówek: nie jest to element obowiązkowy fotela do pracy przy komputerze i nie każdy go potrzebuje. Warto jednak rozważyć zakup krzesła z zagłówkiem, kiedy zależy nam solidnym podparciu kręgosłupa. Niskie krzesła powodują garbienie się. Krzesło z zagłówkiem niejako będzie zachęcać się do utrzymywania prostej pozycji ciała. Zadaniem zagłówka jest odciążanie kręgosłupa szyjnego. Krzesło komputerowe z zagłówkiem sprawdzi się w szczególności, jeżeli podczas pracy prowadzisz dużo rozmów telefonicznych lub spędzasz wiele godzin przy komputerze i potrzebujesz raz na jakiś czas rozluźnić mięśnie szyi.