Jak kupować używany samochód?

0

Większość Polaków korzysta z używanych, zwykle kilkunastoletnich aut a takie samochody jak wiadomo raz na kilka lat trzeba wymienić. Jest co najmniej kilka dobrych miejsc, w których można kupić samochody używane, jednak zawsze trzeba zachować pewną ostrożność. Podstawowe zasady zakupu powinny poznać przede wszystkim te osoby, które kupują auto po raz pierwszy i nie mają zbyt dużej wiedzy o motoryzacji.

Gdzie można kupić samochód używany?

Jeszcze kilkanaście lat temu samochody używane kupowało się jedynie na giełdach samochodowych oraz korzystając z ogłoszeń zamieszczonych w trasie. Na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele komisów samochodowych. Ponadto samochody można nabywać także przez Internet. Osoby prywatne, które chcą zbyć samochód z reguły wystawiają ogłoszenie na jednym z portali internetowych albo po prostu jeżdżą z kartką informującą o sprzedaży czy też celowo ustawiają taki samochód na parkingu, w dobrze uczęszczanym miejscu. Oprócz tego działają liczne firmy które zajmują się sprowadzaniem używanych samochodów z zagranicy i od takich pośredników również można nabywać auta.

Jak czytać ogłoszenia w Internecie?

Oglądając ogłoszenie w Internecie zawsze należy podchodzić do niego z pewnym dystansem. Jest sprawą oczywistą że sprzedawca chce swoje auto przedstawić w jak najlepszym świetle, uwypukla więc zalety i ukrywa wady. Naszą czujność powinien wzbudzić brak dokładnych zdjęć oraz niepodawanie podstawowych parametrów. Gdy auto wyda nam się wstępnie interesujące, zawsze warto zadzwonić i dopytać o szczegóły. Prosimy także o numery, by móc sprawdzić auto w systemie internetowym. Jeśli chcemy pojechać po auto z ogłoszenia, które jest daleko od domu, zawsze zakładajmy, że do sprzedaży nie musi dojść. Dobrze jest mieć jeszcze inne, alternatywne ogłoszenia w okolicy.

Zasady oceny samochodu używanego

Wybierając się na oględziny samochodu używanego warto zabrać ze sobą kogoś znajomego, to zna się na temacie. Nigdy nie należy przesadnie nastawiać się na zakup danego auta, bo właściciel tym bardziej będzie zdeterminowany aby sprzedać nam być może wadliwy egzemplarz. Samochód należy oglądać bardzo dokładnie i na spokojnie. Ważny jest zarówno jego wygląd zewnętrzny, opony, komora silnika jak i wnętrze samochodu. Niezwykle istotne jest także aby skorzystać z jazdy próbnej. Powinna się ona odbyć na dystansie co najmniej 10 km. Jeśli po namyśle i sprawdzeniu dokumentów oraz ustaleniu ceny, decydujemy się na zakup, zanim to zrobimy powinniśmy koniecznie pojechać na stację diagnostyczną.