Jak działają glinki do lakieru i kiedy warto je stosować?

0

Systematyczna pielęgnacja samochodu to klucz do utrzymania go w dobrym stanie przez długie lata. Glinka lakiernicza to popularny produkt wśród hobbystów motoryzacji. Dzięki niej auto lepiej się prezentuje, a lakier jest bardziej odporny na gromadzenie się brudu. Aby osiągnąć pożądany efekt, należy nakładać ją w określony sposób. Czy warto inwestować w ten kosmetyk do pielęgnacji samochodu? Czy glinkowanie auta jest skomplikowane? Jaką glinkę wybrać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat glinki lakierniczej!

Czym jest glinka do lakieru?

Glina lakiernicza jest powszechnie używana przez entuzjastów motoryzacji, aby ich samochody wyglądały jak nowe po renowacji. Proces ten wymaga pewnych specjalnych umiejętności i wiedzy, co utrudnia osobom bez doświadczenia samodzielne wykonanie tego zadania. Glina lakiernicza to rodzaj glinki, która służy do tworzenia błyszczącego wykończenia lakieru samochodowego. Najczęstszym zastosowaniem glinki lakierniczej jest kosmetyka samochodowa, ale można ją również stosować do renowacji mebli, wykańczania metali i podłóg. Jej aplikacja jest podobna do woskowania – nakłada się niewielkimi porcjami, wmasowując w lakier samochodu, a następnie pozostawia do wyschnięcia.

Głównym zadaniem glinki lakierniczej jest gruntowne i dogłębne oczyszczenie lakieru samochodowego. Gdy dokładnie przyjrzymy się temu, jak nałożony jest lakier zauważymy, że nie jest on idealnie gładki. W jego delikatnych zagłębieniach gromadzi się brud, który nieczyszczony może z czasem uszkodzić karoserię. Pory w lakierze są bardzo małe i jeśli masz problem z ich dostrzeżeniem przejedź ręką po karoserii auta. Jeśli lakier jest czysty, przesuwająca się dłoń nie powinna czuć, żadnego oporu. Gdy Twoja dłoń nie będzie się przesuwać gładko, a lakier nie będzie w odczuciu śliski, oznacza to, że nadal jest brudny.

Jakie są rodzaje glinek do lakieru?

W sprzedaży są różne glinki do lakieru – każda ma inne zastosowanie. Glinki samochodowe są zazwyczaj sprzedawane w różnych kolorach, które oznaczają różnice w zawartości substancji polerskich i twardości. Jest to najprostszy sposób identyfikacji różnych typów glinek, który bardzo minimalizuje ryzyko pomylenia ich rodzajów. Stosując ten system, możemy podzielić glinki według trzech typów:

  • Pomarańczowy – ten rodzaj glinki do lakieru jest bardzo bezpieczny dla początkujących, ponieważ nie wymaga większych umiejętności do jej używania. Doskonale nadaje się do samochodów z miękkimi lakierami. Osoby początkujące mogą używać tej glinki na wszelkiego typu lakierach samochodowych, przez co nie muszą się przejmować jego twardością. Ze względu na najmniejsze drobinki trzeba wykazać się największą cierpliwością podczas jej używania.
  • Żółty – glinka o średniej twardości. Można ją stosować na lakierach o nieco większej twardości niż glinkę pomarańczową.
  • Niebieski – jest to najtwardsza ze wszystkich dostępnych glinek. Dzięki zawartości w składzie dużych drobin polerskich bardzo szybko czyści osadzony na lakierze brud. Należy natomiast uważać, ponieważ użycie jej na miękkim lakierze może prowadzić do powstania licznych rys.

Dlaczego warto używać glinki do lakieru?

Dokładne czyszczenie lakieru samochodowego może pomóc uniknąć potencjalnych uszkodzeń i poprawić jego wygląd na dłuższą metę. Pomaga również zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ nie musisz później wykonywać więcej pracy przy swoim pojeździe. Glinka lakiernicza zwykle używana jest do wygładzania karoserii samochodu. Usuwa uporczywe zabrudzenia ze wszelkich elementów auta. Jest to jej podstawowe zastosowanie. Natomiast regularnie używana dokładnie wygładzi lakier, co dodatkowo pogłębi jego błysk i kolor. Dzięki powstaniu tak gładkiej powierzchni brud i kurz nie będzie się już tak mocno przyczepiać i gromadzić. Efekt glinkowania najbardziej widać podczas mycia auta lub deszczu. Krople wody będą natychmiast spływać z powierzchni auta niczym z powierzchni hydrofobowej. Glinka do lakieru to bardzo ważny produkt w kosmetyce auta i jej regularne stosowanie może przynieść znaczne efekty.

Jak wykonać glinkowanie lakieru?

Przed przystąpieniem do pracy ważne jest prawidłowe przechowywanie glinki. Praca z glinką staje się trudna, jeśli jest przechowywana w złej temperaturze. Temperatura pokojowa jest idealna, ponieważ może ona wtedy zachować swoje właściwości.

Aby użyć glinki na swoim lakierze, konieczne jest wypróbowanie do tej metody pewnego płynu, który zapewni glince poślizg. Może być to quick detailer. Nanieś płyn na karoserię, następnie używając czystych rąk, wmasuj glinkę w lakier. Glinka powinna być na tyle gęsta, aby nie wypadała łatwo z dłoni przy wcieraniu palcami, ale również dość stabilna, by łatwo można było z nią pracować. Konsystencją powinna przypominać plastelinę. Kiedy używasz glinki do lakieru z płynem, używaj delikatnych ruchów i staraj się unikać silnego nacisku. Najważniejsze jest to, aby nigdy nie używać ruchów okrężnych. Używaj glinki na wybranej część karoserii, reflektorów lub felg i upewnij się, że powierzchnia jest cały czas nawilżona. Z czasem glinka będzie się zabrudzać. Gdy to zauważysz, zgnieć ją tak, aby cały brud wszedł do środka. Nie rób tego jednak zbyt często, ponieważ zabrudzona glinka może przyczynić się do powstania głębokich rys. Dlatego tak ważne jest jej regularne wymienianie na nową. Glinka do lakieru powinna być stosowana dwa razy do roku – na wiosnę i zimę. Natomiast jeśli czujesz, że na Twoim lakierze nagromadził się brud, możesz wykonywać ten proces częściej. Pozwoli to na dłuższe utrzymanie lakieru w lepszym stanie.

Partnerem artykułu jest zadbanabryka.pl.