Jak dobrze urządzić pokój gracza?

0

Każdy prawdziwy gracz powinien mieć własny pokój, w którym może oddawać się swojej ulubionej rozrywce – grom wideo. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na wybór poszczególnych elementów do pokoju gamingowego. Gdy się z nimi zapoznasz, będziesz w stanie samemu zaprojektować swoje pomieszczenie do grania.

Dobry pokój gamingowy powinien składać się z kilku najważniejszych elementów. Są to: biurko, fotel do gier, urządzenia peryferyjne oraz oczywiście sam komputer (lub konsola). Gdy już zadbasz o wszystkie te elementy, będziesz mógł stopniowo uzupełniać pomieszczenie o kolejne akcesoria. W dalszej części artykułu otrzymasz garść porad co do tego, jak odpowiednio dobrać te najważniejsze elementy.

Krzesło do grania

Jeśli nie korzystasz ze sprzętu typu kinect, prawdopodobnie większość czasu poświęconego na grę spędzisz siedząc. Dlatego tak ważne jest, by dobrać fotel odpowiedni do swoich potrzeb i preferencji w zakresie komfortu. Niektóre profesjonalne fotele kosztują dużo, a wybór taniego krzesła biurowego może być bardziej kuszące. W tym wypadku jednak nie warto oszczędzać każdej złotówki. Inwestycja w droższy, dobrej jakości fotel do grania przełoży się na ogólny komfort i jakość Twojego pokoju. Wcale też nie musi być to krzesło określane w marketingu jako “gamingowe”. Fotele do grania z zasady przypominają klasyczne krzesła biurowe, głównie pod względem wyglądu. Tego typu meble także posiadają podłokietniki i kółka przy podstawie. Ponadto zazwyczaj można regulować ich wysokość i kąt pochylenia. Co ciekawsze modele mogą też posiadać wiele dodatkowych funkcji. Jest to choćby wbudowany głośnik Bluetooth czy regulacja podłokietników. Krzesła najwyższej klasy często posiadają nawet opcję masażu – może się przydać do długich sesji!

Trzy główne aspekty, jakie powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze fotela, to materiał, rozmiar i ergonomia. Krzesło z podparciem na lędźwie lub całe ciało z pewnością będzie dużym atutem. Rozwiązanie to pozwoli ograniczyć ból pleców przy dłuższym posiedzeniu. Istotny jest także materiał, na który się zdecydujesz. Skóra (zarówno naturalna jak i sztuczna) odznacza się trwałością i łatwo ją wyczyścić. Z kolei mikrofibra czy bawełna lepiej oddychają i zapewniają większy komfort, za cenę mniejszej trwałości i trudniejszego czyszczenia. Przy wyborze powinieneś także zwrócić uwagę na takie czynniki, jak swój wiek, wagę oraz ilość dostępnego miejsca.

Biurko do grania

Wybór odpowiedniego biurka nie jest już tak skomplikowany, jak ma to miejsce w przypadku krzesła. Najważniejsze jest to, by zmieściło się ono w Twoim pokoju i nie zajmowało zbyt wiele miejsca. Warto wybrać biurko o szerokiej i płaskiej powierzchni blatu. Zastanów się, czy zmieszczą się na nim wszystkie Twoje monitory, akcesoria, mysz i pozostałe peryferia. Dodatkowo możesz zdecydować się na zakup biurka z szufladami i półkami pod spodem. Może być to świetne miejsce na przechowywanie swojej kolekcji gier lub innych akcesoriów. Niektóre egzemplarze mają też specjalną półkę, dzięki której komputer nie będzie musiał stać na podłodze. Ciekawszą – choć bardziej opcjonalną – funkcją jest specjalny uchwyt na kubek, który zmniejsza ryzyko rozlania herbaty na komputer.

Jeśli masz do zagospodarowania dużo wolnej przestrzeni, dobrym wyborem będzie klasyczne, prostokątne biurko do gier. Gdy tego miejsca jest mniej lub chcesz przeznaczyć je na inne meble, lepszym wyjściem jest biurko w kształcie litery L. Nim przywieziesz biurko do domu, sprawdź też, czy jego wysokość jest odpowiednia. Jeśli będzie za niskie, możesz mieć problem z wygodnym ułożeniem nóg podczas grania.

Monitor do grania

Nie można mówić o pokoju do gier, jeśli zabraknie w nim monitora (a czasem nawet kilku!). W tym przypadku również najważniejsza jest wygoda. Istotne jest, by odpowiednio dopasować odległość do rozmiaru monitora. Ograniczy to problemy z męczeniem się oczu, a także szyi. Warto również postawić na sprawdzony, najlepiej nowy model monitora. Ostatnie, czego potrzebujesz podczas cieszenia się ulubionym tytułem to awaria ekranu. Aby uniknąć problemu nadwyrężonego karku, Twój monitor powinien znajdować się nieco wyżej, niż poziom oczu. Można to osiągnąć na wiele sposobów, np. mocując go na solidnych uchwytach. Te z kolei albo leżą na biurko, albo są przyczepione do jednej ze ścian. Jeśli chciałbyś regulować wysokość swojego monitora w trakcie grania, powinieneś zadbać o dodatkowe akcesoria, które Ci to umożliwią.

Dodatkowe akcesoria

Trzeba też zadbać o pozostałe urządzenia peryferyjne przy komputerze. Upewnij się, że klawiatura pozostanie na swoim miejscu, a mysz będzie miała odpowiednią przyczepność. Możesz tego dokonać poprzez umieszczenie pod nimi odpowiednich podkładek. Jeśli Twój zestaw posiada dodatkowe głośniki, powinieneś zamontować je na specjalnych stojakach. W ten sposób nie tylko poprawisz jakość samego dźwięku, ale także zadbasz o porządek na biurku. W dobrze zaprojektowanym pokoju do grania kable nie będą się wiecznie plątać.