Co wpływa na ping i jak go zmniejszyć?

0

Zapewne nie raz byliście świadkami dziwnych zachowań podczas rozgrywki sieciowej. Teleportujące się postacie, przypominające paranormalne sceny z filmu Obecność lub rozłączanie nas z sesji, są to jedynie małe przykłady, które potrafią uprzykrzyć życie każdemu graczowi. Istnieją jednak rozwiązania, które owe problemy niwelują, umożliwiając nam jednocześnie spokojną grę. W tym artykule przedstawię wam, co zrobić, aby pozbyć się wysokiego pingu.

Czym jest ping i jak wpływa na rozgrywkę?

Producenci gier komputerowych dużą wagę przykładają obecnie rozgrywce wieloosobowej. Jest to oczywiste w dobie internetu, gdzie niemal każdy codziennie się z nim styka. To ile nam oferują wspomniane gry, zależne jest od wielu czynników i też wiele definiuje czy nasza gra będzie bezproblemowa. Istnieją gatunki mniej lub bardziej wymagające. Te drugie to przeważnie FPS-y lub RPG-i. Ze względu na konstrukcje świata, który do statycznych nie należy, przetwarzany jest szereg informacji. Może być to efekt destrukcji lub zwyczajne dane na temat aktualnego położenia przeciwnika. Te i wiele innych czynników sprawiają, że przy nieodpowiednim łączu możemy mieć problemy z poruszaniem się w danej grze, ponieważ pobieranie tak istotnych danych będzie przytłumione. Określić, czy mamy problem z siecią, możemy nie tylko poprzez widoczne “zwiechy”, ale również dzięki milisekundom widocznym najczęściej w tabeli wyników, które określane są skrótem (ms).

Ping w grach multiplayer jest niezwykle istotny. Musimy pamiętać, że im niższy on jest, tym płynniejsza będzie nasza rozgrywka. Szczególnie dla osób interesujących się e-sportem jest on kluczowy, ponieważ nie raz określa czy dana drużyna wygra, czy przegra mecz. Trudno mówić o wygranej szczególnie wtedy, gdy dysponuje się pingiem o wartości przekraczającej 300ms. W takich sytuacjach dochodzi do dziwnych teleportacji lub do blokady wszelkiego rodzaju ruchów. Można by śmiało rzec, że gra jest wówczas niegrywalna. Prawidłowy ping zamyka się na 30-70ms. Każdy wyższy sprawi, że informacje przesyłane z naszego komputera do serwera w postaci wszelkich wykonanych przez nas ruchów, będą zaburzone. Negatywny wpływ na nasz ping ma wiele czynników. Może być to zatem problem z dostawcą internetu, ale również komputer wyposażony w słabej jakości podzespoły, czy nawet serwer, z którym się połączyliśmy, mający swoją lokalizację gdzieś w Azji. W momencie, kiedy w grę wchodzi dostawca internetu, należy uzgodnić, co może powodować zaistniały problem. W najgorszym wypadku będziemy zmuszeni zrobić krok w kierunku jego zmiany, aby polepszyć warunki np. na europejskich serwerach. Jeśli chodzi o sprzęt komputerowy, tutaj powinniśmy zwrócić uwagę na minimalne wymagania gry, aby uniknąć podobnych sytuacji. Jeśli chodzi o dobór serwerów, sprawa jest prosta – łączymy się z tymi, które są najbliżej nas. Zatem jeśli zamieszkujemy Polskę, wchodzimy na serwer znajdujący się przeważnie w Warszawie. W ten sposób zmniejszymy szanse na wysoki ping, co wpłynie pozytywnie na naszą rozgrywkę.

Mam wysoki ping i chce go zmniejszyć – Co zrobić?

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy nie mamy uruchomionych aplikacji w tle. Może się bowiem zdarzyć tak, że w trakcie potyczek wieloosobowych zacznie się coś pobierać bez naszej wiedzy. Najczęstszym programem, o którym wielu zapomina, jest steam lub origin. Są to klienci, którzy potrafią wymusić pobieranie aktualizacji do gier zainstalowanych na dysku. Przykład pierwszy z brzegu: Po uzyskaniu informacji dotyczącej najnowszego “wipe” do serwera Rust, na którym często grałem, decyduje się z nim znów połączyć. Pełen entuzjazmu zbieram potrzebne surowce do wybudowania pierwszej bazy. Przy plaży dostrzegam gracza, ale ten jak się okazuje, jest wrogo nastawiony. Nie dysponuje żadną bronią, tak więc uciekam. Nagle zauważam, że gra dziwnie się zachowuje przez ping – co wywołało tak nagły przyrost? – myślę sobie. Przełączyłem się do pulpitu i szybko dotarło do mnie, że steam zaczął pobierać skórki do różnych elementów w grze, w którą się aktualnie zagrywałem. Podobnych przykładów znam mnóstwo, ale pamiętać należy, że nie musi to być jedyna przyczyna. Równie dobrze system Windows może coś pobierać, bo jak się okazuje, szczególnie świeżo po jego instalacji niektóre ważne pliki lubią się pobierać w kluczowych dla nas momentach. Jeśli łączysz się za pomocą WiFi, upewnij się, że Twój router znajduje się w odpowiednim miejscu. Warto wykorzystać specjalną aplikację na androida do sprawdzenia siły sygnału i za jej pomocą ustalić gdzie najlepiej router postawić. Możliwe, że podłączone zostały inne urządzenia. Zakładając, że nie są one potrzebne, warto odłączyć je dla uzyskania lepszego efektu. Oczyść i zeskanuj swój komputer. Brzmi banalnie, ale nierzadko najprostsze rozwiązania przyczyniają się pozbycia zaistniałego problemu. Jeśli te czynności w żaden sposób nie pomogą, warto również spróbować zdefragmentować dysk twardy.

  • Wyłącz programy działające w tle,
  • Zmień położenie routera,
  • Oczyść i zeskanuj komputer
  • Uruchom defragmentację dysku,
  • Skontaktuj się z usługodawcą.